March 2024

Πληροφορική

Υλικό για το μάθημα

alt ****ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ 5ου ΔΣ Ζωγραφου*****

Μπείτε εδώ για να δείτε τα λογότυπα που σχεδίασαν οι μαθητές των Ε' και ΣΤ' ταξεων του σχολείου μας.

Ο διαγωνισμός ολοκληρώθηκε και τρεις μαθητές μας: ο Γρηγόρης, ο Ιάσονας και η Ναταλία από την ΣΤ' Τάξη αναδείχθηκαν νικητές. Συγχαρητήρια στους νικητές αλλά και σε όλα τα παιδιά που πήραν μέρος, για την προσπάθεια τους!

alt         alt

altΤο μάθημα της Πληροφορικής στο σχολείο μας γίνεται σύμφωνα με το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών.

altΠρωταρχικό μας μέλημα είναι να διδάξουμε στα παιδιά πως να κάνουν σωστή και ασφαλή χρήση του διαδικτύου. Σε αυτο μας βοηθά η ιστοσελίδα http://www.saferinternet.gr/. Στον ιστοχώρο αυτό  θα βρείτε χρήσιμες πληροφορίες, ειδήσεις και συμβουλές σε σχέση με την ορθή και ασφαλή χρήση του Διαδικτύου, του κινητού τηλεφώνου, και άλλων διαδραστικών τεχνολογιών από τους ανήλικους.

altΆλλη μια χρήσιμη ιστοσελίδα είναι αυτή της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος που απευθύνεται σε παιδιά και γονείς.

altΠαιδιά έχετε δικαιώματα! Μπορείτε να δείτε ποιά είναι αυτά εδω!

altΕκπαιδευτικά Βίντεο:

alt Εικονογραφημένο Λεξικό Πληροφορικής και Ευρυζωνικότητας.

alt Υπάρχουν εκπαιδευτικά παιχνίδια που μπορούν να βοηθήσουν τους μαθητές να εκπαιδευτούν σε διαφορετικά αντικείμενα διασκεδάζοντας! Κάποια απο αυτά είναι τα ακόλουθα:

Φωτογραφία απο το εργαστήριο μας: