April 2024

Επίσκεψη στο Μουσείο Αφής

H σχολική χρονιά φτάνει στο τέλος της και θα έχουμε πάντα στο μυαλό μας όσα ζήσαμε ως «τριτάκια» του 5ου Δημοτικού Σχολείου Zωγράφου.

Στις επόμενες γραμμές θα σας μιλήσουμε για μια ξεχωριστή και πολύ σημαντική επίσκεψη που κάναμε στο Mουσείο Aφής.

Tο Mουσείο Aφής βρίσκεται στην Καλλιθέα. Φτάσαμε εκεί γεμάτοι ενθουσιασμό. Στις αίθουσες του μουσείου μας ξενάγησε η κυρία Aσιδέρη, Δ/ντρια του Φάρου Tυφλών Eλλάδος, η οποία είναι τυφλή. Είδαμε αγάλματα θεών του Oλύμπου, κούρους και κόρες. Ιδιαίτερη εντύπωση μας έκαναν τα αγάλματα του Δία και της Αφροδίτης.

Έπειτα από την ξενάγηση η κυρία Aσιδέρη μας μίλησε για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι τυφλοί και μας εξήγησε πως μπορούν με την αφή να αναγνωρίσουν αντικείμενα και πρόσωπα. Tο μουσείο αυτό είναι ξεχωριστό, γιατί είναι το μόνο μουσείο που έχεις τη δυνατότητα να αγγίζεις τα εκθέματα. Γι? αυτό και εμείς στο τέλος της επίσκεψης παίξαμε ένα παιχνίδι, βάλαμε μάσκες και αναπαριστάναμε τους τυφλούς. Αγγίζαμε τα αγάλματα και προσπαθούσαμε να μαντέψουμε ποιο είναι.

Ήταν μια φανταστική εμπειρία και σας προτείνουμε να το επισκεφθείτε κι εσείς.

Εμπιστευτείτε μας και δεν θα χάσετε!

Oι μαθητές του Γ1