April 2024

Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Επίσκεψη στο πυροσβεστικό μουσείο

Επίσκεψη στο πυροσβεστικό μουσείο

Την Παρασκευή 18 Απριλίου 2008 πήγαμε στο ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ. Τα περάσαμε υπέροχα. Στην αρχή μας έδειξαν ένα DVD με τις δραστηριότητες της Πυροσβεστικής. Κατόπιν μας είπαν ότι σε περίπτωση φωτιάς πρέπει αμέσως να καλέσουμε από τηλέφωνο την  ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ στο 199. Μας έδειξαν και μας είπαν και λίγα βασικά πράγματα για το τι κάνουμε σε περίπτωση φωτιάς αλλά και αν τραυματισθεί κάποιος. «Ο χειρότερος εχθρός της Πυροσβεστικής είναι ο χρόνος», αυτό μας έμεινε και το βάλαμε καλά στο μυαλό μας. Επίσης μας εξήγησαν τι κάνουμε αν κλειστούμε σε ένα ανελκυστήρα. Κατόπιν περιηγηθήκαμε στις αίθουσες με τις στολές και τα σύνεργα των πυροσβεστών. Γνωρίσαμε την ιστορία της Πυροσβεστικής. Τρομερή εντύπωση μας έκανε το «Δωμάτιο της μνήμης», εδώ είναι γραμμένα σε δυο στήλες τα ονόματα των πυροσβεστών που έχασαν την ζωή τους «εν ώρα υπηρεσίας». Τέλος είδαμε όλα τα πυροσβεστικά οχήματα, παλιά και νέα. Πιστεύουμε ότι οι πυροσβέστες είναι πολύ θαρραλέοι άνθρωποι και δίνουν ακόμη και την ζωή τους για να σωθούν οι συνάνθρωποί τους, όχι μόνο στην φωτιά αλλά και σε σεισμούς, πλημμύρες και τις διάφορες φυσικές καταστροφές.

Οι μαθητές της Δ΄ &  Ε΄ Τάξης